Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa



Czym jest Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa? 
Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa (MFDR) to uznawana na całym świecie, ugruntowana metoda wczesnej diagnostyki stosowana do wieloaspektowej oceny rozwoju psychoruchowego dzieci w wieku od pierwszego miesiąca do szóstego roku życia. Dla podkreślenia całościowego ujęcia rozwoju psychoruchowego dziecka, MFDR nazywana jest przez jej twórców systemem wczesnej diagnostyki. 
Geneza MFDR 
Metoda ta została opracowana w Niemczech, przez profesora Theodora Hellbrügge założyciela kliniki społecznej medycyny dziecięcej „Centrum Dziecięce” w Monachium (obecnie kbo-Kinderzentrum München. MFDR (niem.: Münchener Funktionelle Entwicklungsdiagnostik MFED) powstała na podstawie wieloletnich badań niemowląt i małych dzieci rozpoczętych jeszcze w 1970 roku i jest efektem długotrwałej współpracy pediatrów i psychologów z Centrum Dziecięcego w Monachium. 
Cele MFDR
Głównym celem Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej jest kompleksowa ocena rozwoju psychoruchowego dziecka, dzięki której możliwe jest wczesne wykrywanie ewentualnych zaburzeń między innymi w zakresie percepcji, rozwoju mowy, kontaktów społecznych oraz funkcji ruchowych. Diagnostyka monachijska jest podstawą do podjęcia odpowiednich działań terapeutycznych. 
Zakres stosowania 
Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa jest rutynową, szeroko stosowaną metodą diagnostyczną w praktyce pediatrycznej (w szczególności w Niemczech), ale jej wysoka wiarygodność, czytelność i użyteczność spowodowała szybką popularyzację MFDR także w środowisku lekarzy i terapeutów. Stanowi niezwykle wartościowe i skuteczne narzędzie diagnostyczne oraz uznawana jest za jedną z najlepszych metod w profilaktyce i wczesnym wychwytywaniu deficytów rozwojowych u małych dzieci. 
Metoda jest stale rozwijana i aktualizowana. Kontynuowane są także badania i powiększana jest baza wyników normatywnej próby losowej, co oznacza zróżnicowane i wiarygodne normy. W pierwotnej wersji MFDR dotyczyła 1 roku życia, została rozbudowana o 2 i 3 rok życia, a następnie o lata 4-6. Nowością jest wersja MFDR do badań przesiewowych. 
Potwierdzeniem wysokiej jakości „Diagnozy Monachijskiej” i docenienia jej przez międzynarodowe lecznictwo pediatryczne jest uznanie MFDR przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako modelowy system profilaktyki trzeciorzędowej, czyli działań mających na celu m.in. zapobieganie niepełnosprawnościom i przyszłym chorobom.